همه چیز در باره سوئیچ و روتر cisco

CISCO

در این مقاله به خلاصه ای از آموخته های دوره CISCO می پردازیم. پس از مطالعه این دوره توانایی در نصب، پیکره بندی، پیاده سازی وعیب یابی شبکه هایی در مقیاس متوسط در زمینه Switching و Routing و شبکه هایی با ارتباطات راه دور که از سرویس های مخابراتی استفاده می کننند را فرا گرفتیم.
1- نحوه اتصال به روتر: CISCO

ساده ترین راه اتصال به روتر استفاده از درگاه کنسول است. برای اتصال به کنسول به یک پورت سریال روی PC و یک کابل سریال (کنسول) نیاز داریم. البته محصولات جدید سیسکو علاوه بر کنسول سریال با پورت کنسول USB نیز ارائه می شوند.
2- IOS یا Interwork Operation System :

سیستم عامل سیسکو است که روی انواع مختلف روترها پیاده و اجرا می شود ومثل هر سیستم عامل دیگری، این OS رابط ماشین یا سخت افزار با انسان و تنظیمات نرم افزاری است.

برای ثیت نام در دوره آموزش  CISCO کلیک کنید.
3- سخت افزار یک روتر:

CISCO روترهای سیسکو بسته به مدل یکی از پروسسورهای MIPS یا INTEL بهره می برند. روترها بصورت Modular یا Fixed ارائه می گردند. سخت افزارهای Modular قابلیت اتصال کارت های جانبی را دارند که به آن ماژول می گوییم. سخت افزارهای Fixed غیر قابل تغییر بوده واگر به پورت بیشتری نیاز داشته باشیم از نظر سخت افزاری قابلیت افزودن پورت بیشتری را ندارند.

4- سوییچ های CISCO: 1- سوییچ های Access که با کاربران در ارتباطند و دستگاهشان را به شبکه وصل می کنند. 2- سوییچ های Distribution که از مجموعه ای از سوییچ های Access را به Backbone شبکه ولایه Core وصل می کنند.3- سوییچ های Core جهت ارتباط لایه های Distribution و Access به کار رفته و امروزه حداقل سرعت این لایه 1Gbps یا 10Gbps است.

5- DHCP: CISCO این سرویس امکان تعریف آدرس IP و دیگر تنظیمات مورد نیاز کامپیوترهای سرویس گیرنده را بطور اتوماتیک فراهم می آورد.

6- VLAN: CISCO یعنی LANهایی که به صورت مجازی پیاده سازی می شوند.

7- STP: CISCO شبکه لایه دو نباید Loop داشته باشد یعنی برای رسیدن یک فریم به مقصد تنها یک مسیر لایه دو وجود داشته باشد و در صورت قطع شدن آن مسیر، مسیر دیگری برای آن (در صورت وجود) انتخاب شود تا ارتباط شبکه همچنان برقرار بماند.

8- RSTP: CISCO برای ارائه روشی بهتر از STP، جهت ارتباط سوییچ های دو شبکه Loop-free و درعین حال سرعت بخشیدن به زمان Convergence، تدوین شد.

9- Ether channel: CISCO گروهی از پورت هاست که بصورت یک Interface درآمده و پهنای باند حاصل از آن برابر با مجموع پهنای باند پورت های عضو گروه است.

10-SPAN(Switched Port Analyzer) : CISCO برای ارسال یک کپی از ترافیک یک پورت به پورتی خاص است جهت بررسی و آنالیز بسته ها.

11- IP: CISCO برای ارتباط شبکه های مختلف با یکدیگر و انتقال Dataبین آن ها، نیاز به یک پروتکل داریم، پروتکلی که از آن در شبکه ها و اینترنت استفاده می شود و قابلیت Route شدن را دارد، IP یا Internet Protocol است.

12- Routing Protocol: CISCO وقتی تعداد Routeها و روترها افزایش یابد، نگهداری Routing Table بصورت دستی و Manual دشوار شده و تغییر یک Route درون یک روتر، ممکن است تغییرات زیادی را روی بقیه روترها بدنبال داشته باشد. برای اینکه Route ها بین روترها بصورت دینامیک و اتوماتیک ایجاد شود و یا در صورت لزوم تغییر کنند باید از یک Routing Protocol استفاده کنیم. در واقع کار Routing Protocol اشتراک اطلاعات Routing table بین روترهاست.

13- RIP (Routing Information Protocol): CISCO از ابتدایی ترین و ساده ترین پروتکل های Routing است که در شبکه های کوچک مورد استفاده قرار می گیرد و از جمله پروتکل های Distance Vector بشمار می آید. یعنی بر اساس فاصله تا مقصد تصمیم میگیرد تا از کدام مسیر استفاده کند.

14- HSRP (Hot Stanly Router Protocol): CISCO این پروتکل توسط سیسکو ارائه شده تا گروهی از روترها بشکل یک روتر در شبکه دیده شده و پشتیبانی هم باشند.

15- SLB (Server Load Balancing): CISCO برای تقسیم بار بین سرورها ایجاد شده است. در واقع به گروهی از سرورها یک IP تعلق می گیرد که در پشت این VIP، بار بین سرورهای واقعی تقسیم می شود.

16- OSPF (Open Shortest Path First): CISCO پروتکل قدرتمند و پرطرفدار OSPF، پروتکلی Link State و Open Standard است. این پروتکل برای پیدا کردن همسایگان از hello Massage استفاده می کند. پیام Hello به مقصد در آدرس multicast ارسال می گردد. اگر در رسانه ای خاص Multicast قابل استفاده نباشد، OSPF توانایی استفاده از Unicast را دارد.

17- پروتکل IS-IS: CISCO پروتکلی IGP است که بر اساس Algorithm Dijkastra عمل می کند. امروزه پروتکل IS-IS بعنوان راه حلی برای سرویس دهندگان جهت IP، درون Core شبکه استفاده می شود که بی نیاز از IP می کند.

18- Transparent Firewall: CISCO به رسم و سنت پیشین اغلب فایروال ها بصورت Routed در شبکه قرار گرفته و میگیرند و یعنی خود یک هاپ در شبکه بوده و نقش Gateway را بین شبکه داخلی و خارجی ایف می کنند.

19- Virtual Private Network: CISCO شبکه خصوصی مجازی شبکه ای است که بر روی شبکه ای دیگر تشکیل شده است. شبکه زیرین که کار زیرساخت را ایفا میکند معمولا شبکه ای عمومی نظیر اینترنت است. شبکه VPN همانطور که از نامش پیداست Virtual است و بصورت فیزیکی ساختاری ندارد.

20-Unified Fabric : CISCO امروزه یکی از بحث های داغ Data-Center استفاده از Unified Fabric است. یعنی Integrate کردن Data و Storage روی شبکه که نهایتا منجر به کاهش هزینه ها نظیر مدیریت آن و کابل کشی می شود. بدین صورت که از هر سرور یک فیبر نوری با پهنای باند 10 GigEبرای ارتباط همزمان با شبکه و SAN استفاده می کند. ارتباط با Storage بواسطه FCoE یا Fiber Channel over Ethernet برقرار می شود.

 • Brand 01
 • Brand 02
 • Brand 03
 • Brand 04
 • Brand 05
Prev
Next

تماس باما

 • برای سفارش با ما تماس بگیرید
 •  
 • تلفن تماس : 88982870-021
 • فکس : 88939693-021
 • ساعت کاری : 9:30  الی  18
 • پنجشنبه : 9:30  الی  13:30
 • ایمیل : <span">این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
 • آدرس : تهران خیابان فاطمی خیابان رهی معیری

Please publish modules in offcanvas position.